entrepreneur-593372_1280

Podnikání při studiu

Přemýšlíš jak si přivydělat? Nemusíš chodit jen na brigády, kterými se ni nenaučíš. Získané znalosti ze studia můžeš zúročit, založ si živnost a vydělávej si tím, co už umíš!

Pokud přemýšlíte o přivýdělku ke studiu, podnikání může být pro vás velmi zajímavá varianta. Pokud totiž máte status studenta, máte mnohem výhodnější podmínky, než kdybyste podnikali jako nestudent. Při studiu je podnikání automaticky bráno jako činnost vedlejší a nemusíte tak platit minimální zálohy na zdravotní ani sociální pojištění. Nehledě na to, že si můžete při placení daní uplatnit i další slevu – slevu na studenta.

Jedná se vůbec o podnikání?

Nejdřív si musíte promyslet, zda vaše práce bude nebo nebude podnikání. Zákon umožňuje občas si příležitostně přivydělat, aniž by jste museli běhat na živnostenský úřad, platit daně nebo odvádět zdravotní a sociální pojištění. Občasný výdělek musí splňovat následující:

  1. výdělek nesmí být v součtu vyšší, než 30 000 Kč ročně,
  2. vaše práce nesmí být opakovaná a prováděná systematicky.

V opačném případě by totiž práce splňovala definici podnikání, a vy byste si museli vyřídit živnostenský list. Občasným přivýdělkem jsou tedy práce např. občasný prodej vlastních výrobků, prodej úrody, výpomoc na stavbě apod.

Pokud váš výdělek překročí částku 30 000 Kč, podáváte daňové přiznání na finanční úřad a máte nárok na slevu na studenta.

workplace-480214_1280Pokud vaše příjmy budou za rok vyšší, nebo pravidelné, jedná se dle zákona o podnikání. Nejjednodušší cestou, jak začít podnikat je živnost, která se řídí zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Podle oboru, ve kterém budete chtít podnikat, pak spadáte do určitého typu živností. Na některé činnosti totiž musí mít odborné vzdělání, výuční list, splněné zkoušky apod., bez kterých v dané oblasti podnikat nemůžete.

Založení živnosti

Založení živnosti provedete jednoduše přes tzv. Jednotný registrační formulář, který podáte na kterémkoli živnostenském úřadě. Za vyřízení se platí správní poplatek 1 000 Kč. Pokud máte status studenta je vaše podnikání automaticky bráno jako činnost vedlejší a nemusíte během prvního roku podnikání platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Založení s.r.o.

Při studiu můžete samozřejmě založit také společnost s ručením omezeným. Danově výhodněji ovšem pro studenty vychází živnost, která je také méně administrativně náročná.

Paušální výdaje

Paušální výdaje jsou nejjednodušší způsob, jak uplatnit výdaje v daňovém přiznání. Jedná se o pouhou evidenci příjmů a pohledávek, kdy nemusíte prokazovat daňové výdaje podle dokladů. Výdaje počítáte pouze procentem z dosažených příjmů, což jsou skutečně obdržené peníze. Tímto můžete získat výdaje vyšší, než jaké jste ve skutečnosti měli.

ZISK = PŘÍJMY – VÝDAJE

Vypočtený zisk (základ daně) poté podléhá sazby daně ve výši 15 %.

Podnikání po studiu

Po absolvování studia ztrácíte status studenta, takže podnikání se stává hlavní výdělečnou činností. Musíte tedy začít platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění v plné výši. Minimální výše zdravotního pojištění je 1752 Kč a sociálního pojištění 1894 Kč, dohromady tedy měsíčně budete muset začít platit minimálně 3 646 Kč.

Přerušení živnosti, zrušení živnosti

Živnost lze samozřejmě přerušit na libovolnou dobu, během které nemusíte platit žádné zálohy. Do osmi dnů musíte informovat správu sociálního zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu, do 15 dnů finanční úřad. Všechna tato oznámení můžete provést na kterémkoli živnostenském úřadě. Zrušení nebo obnovení živnosti pak provedete tamtéž.