zivotopis

Jak napsat životopis

Hledáte si práci? Tak to budete potřebovat životopis. Správně napsaný životopis. Jak ho tedy správně napsat?

Struktura životopisu

Klíčová věc životopisu je jeho struktura. V drtivé většině firmy chtějí strukturovaný životopis, což je dokument ideálně na jednu, maxilmálně na dvě strany A4. Jeho struktura by měla vypadat takto:

  • vaše základní údaje (jméno, datum narození, bydliště)
  • přehledně popsaná kariéra
  • v bodech uvedené dosažené vzdělání
  • znalost jazyků a dovednosti na počítači (vypsané programy, které ovládáte)
  • zájmy – jen pokud by bylo místo
  • přiložte fotku

Základní údaje

Každý životopis by tímto měl začínat, slouží zejména k tomu, aby vás bylo snadné najít mezi kopou ostatních životopisů, proto tyto informace napište nahoru jako první:

  • jméno a příjmení
  • datum narození
  • bydliště
  • email a telefon

Fotka

Fotku vožte ideálně přímo do životopisu vpravo nahoru vedle základních údajů. Stačí malá, průkazová fotografie. Nedávejte zde fotky jak sedíte někde na dovolené nebo kde se tváříte jak z časopisu, nejlepší je normální fotka, kde jde vidět, že jste normální člověk.

Dosavadní kariéra

Kariéra je píše s časovým rozmezím (od 2012 do 2015), dále firma a pozice. Může se vypsat, co měl člověk na starosti, ovšem je dobré psát jen ty zkušenosti, které jsou zajímavé pro novou pracovní pozici. Většinou ostatní zkušenosti nového zaměstnavatele nezajímají. Jednotlivá zaměstnání se píšou většinou od posledního k nejstaršímu.

Nezmiňujte krátkodobé brigády nebo brigády, které nemají pro potencionálního zaměstnavatele význam, zbytečně vám zabírají místo.

Pokud jste absolvent a nemáže žádné pracovní zkušenosti, uveďte zde „Bez pracovních zkušeností“. Uvádí to takto každý, kdo ještě žádné pracovní zkušenosti nemá, je to rozhodně lepší, než si vymýšlet.

Vzdělání

Následuje kapitola vzdělání. Sem uvěďte střední školu a vysoké školy, opět začněte tou poslední, střední školu na poslední místo. Základní škola se neuvádí. Vždy dopište i obor studia, případně specializaci.

Jazyky a dovednosti na PC

Vypište cizí jazyky a úroveň, s jakou s nimi umíte komunikovat (pasivně, plynně slovem i písmem, základy a pod.) Co se týče vašich znalostí na pc, vypište programy, se kterými umíte pracovat a které jsou pro danou pracovní pozici klíčové.

Zájmy

Zájmy udávají, jaká jste povaha. Proto je vhodné uvést takové zájmy, které jsou pro danou pozici „vhodné“. Kolektivní sporty znamenají, že máte kolektivního ducha a asi budete umět pracovat v týmu, agresivní adrenalinové sporty zase značí, že se umíte „prát“. Někdy není na škodu tuto část zcela vynechat, mnoho lidí k ní totiž vůbec nepřihlíží.

Na jakou pozici se hlásíte

Je dobré do životopisu uvést, na jakou pozici se hlásíte, třeba jako podnadpis. Stává se totiž, že si příchozí životopisy ve firmě vytisknou, dají na jednu kupičku a pak se neví, který uchazeč se ucházel o kterou pozici. Často se  stává, že firmy hledají současně více pozic a je rozhodně lepší, když ten váš životopis nezapadne mezi ostatními. I personalisté jsou pouze lidé, kteří dělají chyby a můžou váš životopis založit někam chybně.

Co do životopisu nepatří

Životopis lidé často zbytečně kazí tím, že do něj přidávají věci, které tam rozhodně nepatří. Správný strukturovaný životopis by měl být krátký, stručný, přehledný a jasně napsaný. Rozhodně se vyhněte:

  • Košatým větám, a to i když se hlásíte někam do novin. To patří do motivačního dopisu, případně jako příloha s ukázkami vaší práce.
  • Obecné nicneříkající fráze (pracuji svědomitě, dbám na kvalitu odvedené práce a pod.) Když už tak toto se bere jako samozřejmost, ne?
  • Představy o výši platu. Platové podmínky se dojednávají až na pohovoru.
  • Chyby, hrubky, překlepy. Toto tam opravdu nedávejte.
  • Výmysly, lhaní. To se do životopisu nedává, na pohovoru si vás stejně otestují, aby zjistili, zda umíte to, co po vás budou chtít. Zbytečně se tak okrádáte o čas.