diplomka

Je pro tebe diplomka horor? Nevíš, jak ji začít psát? Nepropadej panice, zažíváš to, co drtivá většina vysokoškoláků. Máme tu pro tebe 8 užitečných tipů, jak napsat diplomku bez problémů!

1. Téma a vedoucí

Opravdu asi nejdůležitější část diplomové práce. Pokud nemáte dobrého vedoucího a téma, které vás baví a ke kterému víte co říct, psaní vám půjde o dost hůře. Na výběru tématu záleží i na konkrétní vsoké škole. Někde se vám bude obhajovat lépe práce, kterou už před vámi zpracovalo 10 lidí, jinde naopak ocení téma, které ještě nikdo neměl. Před samotným výběrem se tedy informujte u starších zkušených spolužáků, kteří neměli s obhajobou problém.

2. Vzor

Sežeňte si vzor diplomové práce. Té, která má dobré vysoké hodnocení, ať víte, jak má vaše práce vypadat. V dnešní době technologií si ji určitě stáhnete z webových stránek školy. Vzor si rozhodně sežeňte ze školy, kterou studujete, protože každá vysoká škola má jiné podmínky na vzhled, rozsah i úpravu.

3. Začněte psát to lehčí

Máte vzor diplomky, ideálně i šablonu ve wordu, tak začněte tvořit. Vytvořte první stránku, vepište vaše jméno, jméno vedoucího, rok, datum, přidejte si nadpisy, které určitě ve vaší práci budou: abstrakt, rešerše, obsah, zdroje, teoretická část, praktická část. Vaše práce najednou nabyde, ani nebudete vědět jak.

4. Pište

Piště. Prostě pište, ideálně to, co vás baví, to co je snazší. Třeba teoretickou část, nebo naopak začněte praktickou. Kašlete na to, že věty jsou třeba moc krátké nebo text nedává dohromady moc smysl, že skáčete. Hlavně pište, ať na hrnete obsah. Formu textu dejte až druhý den, kdy věty upravte tak, aby se hezky četli, případně přepište opakující slova.

5. Nahnat omáčku a cizí slova

Diplomová práce má poměrně velký obsah co do počtu stránek. A ty se někde nahnat musí. K tomu slouží omáčka, kdy z vět typu „včera bylo teplo a foukal jemný vánek“ vyrobíte větu typu „den 25. 7. 2015 se nelišil od průměrného počasí daný měsíc, teplota dosahovala maximální hodnoty 26°C (zdroj meterologický úřad ten a ten) a vítr se pohyboval kolem 5 m/s.“ Taková věta je krásně dlouhá, plná „odborných“ výrazů, čísel, no a samozřejmě uvedených zdrojů, odkud čerpáte. Snažte se do vět nacpat co nejvíce slov, Ideálně z jedné věty udělat dvě a používat hodně hodně cizích výrazů. Jste vysokoškoláci.

6. Obrázky, obrázky!

grafy

Obrázky jsou fajn, grafy ještě lepší. Ani schémata nejsou k zahození. Hezky zabírají místo, natahují práci a i stylisticky nám pěkně rozbíjí text, který vypadá pak více odborně. Nehledě na to, že musí mít na konci práce své seznamy, což jsou zase další stránky navíc. Takže kdo nemá grafy, nejede.

7. Zdroje

Zdroje, ze kterých čerpáte, jsou veledůležité, mějte jich co nejvíce. A samozřejme i cizojazyčné, angličtina vám bohatě postačí. I kdyby jste z knížky měli vzít jen jednu větu, vemte ji. Budete mít daší řádek v seznamu použité literatury a tedy i další plusový bodík.

 8. Čas

Dejte si na psaní čas. Diplomka se sice dá napsat i v časovém presu, ale proč to zbytečně hrotit, když všechno může být v klidu. Když se budete k práci vracet a pokažde připíšete větu či dvě, práce sama začne nabývat, ani nebudete vědět jak. A nakonec půjdete ke státnicím s klidnou hlavou, že máte všechno dobře napsáno!