koleje

Bydlení na kolejích

Koleje jsou oficiální státní ubytovací zřízení pro vysokoškolské studenty, jsou zřizovány a provozovány vysokou školou. V České republice skoro každá vysoká škola má své vlastní koleje, kde mohou její studenti bydlet.

Chci bydlet na kolejích – můžu?

Pokud se rozhodnete, že chcete bydlet na kolejích, neznamená to ještě, že také budete. Ubytovací kapacity jsou menší než počet studentů, kteří o ně mají zájem a navíc na ubytování v koleji není právní nárok, tedy není povinností státu poskytnou studentovi ubytování. Při rozhodování koleje každého studenta individuálně posuzují podle určitých kritérií, a ty studenty, kteří mají nejlepší „skóre“, poté mohou ubytovat. Ostatní, na které nevyzbyde kapacita, musí každý den do školy dojíždět, nebo se ubytovat v soukromém bytě. Ale existují i výjimky, např. koleje Masarykovy univerzity v Brně vybírají zájemce podle pořadí, kdy o bydlení zažádají, přičemž mají přednost dřívější zájemci.

Bydlení na koleji

Za ubytování na kolejích se platí měsíční nájem stejně jak u komerčního bydlení. Pro ulehčení finanční zátěže studentům je možné u každé vysoké školy zažádat o tzv. ubytovací stipendium. Pokoje na kolejích jsou často malé, vybavené postelí, stolem a skříní. Jednotlivé kolejní „byty“ mají společnou kuchyňku s vařičem a ledničkou, sprchu a toaletu. Někdy bývá sociální zařízení společné pro více studentů na chodbě. Vybavení jednotlivých bytů se však liší, záleží na konkrétní koleji.

Život na koleji

Život na vysokoškolské koleji je ovlivněn zejména kolejním řádem, který jasně říká, co je třeba dodržovat a jaká jsou pravidla. Tato pravidla se týkají zejména návštěv, přesoání cizích osob, otevírací doba kolejí a podobně. Studenti mají většinou nárok na čísté povlečení a saponáty. O trávení volného času se však koleje nestarají, je zcela na studentovi, jak jej využije.

Pokud měníte vysokou školu, nebo ukončujete studium, s největší pravděpodobností se budete muset z koleje odstěhovat. Toto je ovšem také ovlivněno konkrétními podmínkami daných kolejí, proto se vždy běžte informovat, na co máte nárok.