student

Zahraniční stáže a brigády

Studentská brigáda v zahraničí je skvělým odrazovým můstkem pro vaši budoucí pracovní kariéru. Kromě zdokonalení cizího jazyka získáte také plno nových kontaktů. Jaké jsou možnosti a podmínky práce v zahraničí?

Pracovní stáže jsou nabízené především čerstvým absolventům nebo studentům vysokých a vyšších odbroných škol. Nabízí je většina velkých nadnárodních firem, stáž si ale můžete najít i menších společnostech. Pracovní pobyty v zahraničí nabízejí kromě bohatých pracovních zkušeností také zlepšení cizího jazyka a získání cenných kontaktů. Často student po stáži získá pracovní nabídku přímo ve firmě, kde stáž probíhala a v zahraničí zůstane na delší dobu, než předpokládal.Samotná stáž bývá v rozsahu nekolika měsíců, ale může mít trvání i dva roky.

Pokud se chcete zůčastnit pracovní stáže, mělo by vám být uritě více, než 18 let, mít alespoň nějaké pracovní zkušenosti a také odpovídající znalosti. A být pochopitelně student nebo čerství absolvent. Konkrétní podmínky každé stáže se však mohou lišit.

Obory a praxe

Stáže se nabízejí v různých oborech, zejména technických, nechybí však právo, management, architektura, umělecké činnosti či cestovní ruch. Důraz je vždy kladen zejména na získání pracovních zkušeností, proto během stáže vysřídáte mnoho pracovních pozic a dostanete se tak do styku s různorodou pracovní náplní. Není výjimnkou, že před začátkem stáže musíte mít vypracovaný pracovní plán, tzv, training plan.

Kolik penež si vydělám?

Stáže jsou orientované zejména na získání pracovních zkušeností, proto je finanční ohodnocení nižší, některé stáže jsou dokonce zcela bez příjmů. Získaná praxe a jazykové znalosti jsou však pro budoucí kariéru velmi cenné a účast na stáži se studentům v budoucnu mnohokrát vrátí.

staz

Jak si stáž najít?

V členskýh zemích Evropské unie si můžete práci najít bez pracovního povolení, firmy často inzerují volné pozice na svých internetových stránkách, takže je můžete oslovit napřímo. Stáže také zajišťuje mnoho komerčních agentur, najít si j ale můžete také přes studentské spolky či jiné státní instituce:

  • AIESECnejvětší studenty řízená mezinárodní organizace, která nabízí studentům VŠ a čerstvým absolventům zahraniční stáže. Možnosti stáží včetně blogů stážistů v zahraničí najdete na webu NaStáž.cz.
  • Výměnný program IAESTE – zajišťuje odborné zahraniční praxe pro studenty technických vysokých škol.
  • Evropská databáze stáží – aktuální nabídky na stáže a pracovní pozice pro mladé lidi, kde můžete směle vybírat :)

Stáže ve státních institucích

staze

 

Placené i neplacené stáže nabízí také instituce Evropské unie – například Evropský parlament nebo Evropská komise. Hledat můžete na následujících portálech:

 

  • Eurobrussels.com – nabídky stáží v organizacích Evropské unie a neziskových organizacích působících v Bruselu
  • Placement-uk.com – najdete zde nabídku pracovních míst na stáže v různých oborech ve Velké Británii.
  • Internshipprograms.com – vyhledávání stáží podle oborů. Web je zaměřený převážně na USA.Vyžaduje se registrace, která je zdarma.
  • Intern.studyabroad.com – vyhledávání nabídek různých organizací na stáže a dobrovolnické pobyty