prasatko2-1024x853

Ubytovací stipendium

Bydlíte na koleji nebo v soukromém bytě? A studujete? Tak to si určitě zažádejte o ubytovací stýpko! Kdo na něj má nárok?

Ubytovací stipendium je finanční státní příspěvek pro studenty vysokých škol. Díky němu si studenti mohou ročně přilepšit o tisíce korun. Každá vysoká škola však vyplácí jinou výši a má také vždy trošku jiné podmínky pro jeho získání.

Kdy mám na ubytovací stipendium nárok?

Na ubytovací stipendium nemají nárok všichni studenti. Nárok automaticky ztrácíte, pokud přestoupíte na kombinovanou formu studia, první podmínkou tedy je být prezenčním studentem. Dále nesmíte překročit standardní délku studia a vaše trvalé bydliště musí být v jiném okrese, než ve kterém se vzděláváte. Přesné podmínky jsou však vždy sepsané ve stipendijním řádu vysoké školy, který najdete na jejich  webových stránkách, případně se zajděte informovat na vaše studijní oddělení, kde vám podají konkrétní informace. Obecně však platí, že musíte splňovat následující:

  • studovat prezenční formu studia
  • trvalé bydliště mít v jiném okrese, než ve kterém se vzděláváte
  • nepřekročit standardní délku studia
  • a nestudovat v rámci zahraniční rozvojové pomoci

Když podmínky splníte, můžete si podat žádost. Každá škola má ale ještě svoje vlastní podmínky sepsané ve stipendijním řádu, je tedy možné, že budete muset mít splněny ještě další věci. Stipendijní řád vždy najdete na webových stránkách svojí vysoké školy, případně se zajdete poptat na studijní oddělení.

Pro vyplácení stipendia budete muset mít zřízen bankovní účet, vyplácení hotově v drtivé většině případů není možné.

Ubytovací stipendium je možné vyplácet i pokud studujete soukromou školu. Kritéria jsou obdobná jako při studiu veřejné vysoké školy, ovšem samozřejmě konkrétní podmínky najdete opět ve stipendijním řádu dané soukromé školy.