Koleje a bydlení
Máte vysokou školu daleko? Najděte si bydlení kousek od ní! Ne vždy jsou školní ubytovny – tzv. koleje – ale vhodné. Jaké jsou podmínky vysokoškolského bydlení?
Studenti vysokých škol mohou zažádat o ubytování ve státních ubytovacích zařízeních tzv. kolejích. Každá vysoká škola má svoje vlastní koleje pro svoje studenty, student jiné vysoké školy na nich bydlet nemůže. Bohužel jejich ubytovací kapacity jsou menší než počet studentů, kteří o ně mají zájem. Na ubytování v koleji není právní nárok a není povinností státu poskytnou studentovi ubytování.
Bydlení na kolejích
Koleje každého studenta posuzují podle určitých kritérií, a ty studenty, kteří mají nejlepší „skóre“ poté mohou ubytovat. Ostatní, na které nevyzbyde kapacita, si musí každý den do školy dojíždět, nebo se ubytovat v soukromém bytě. Ale existují i výjimky, např. koleje Masarykovy univerzity v Brně vybírají zájemce podle pořadí, kdy o bydlení zažádají, přičemž mají přednost dřívější zájemci.
Za ubytování na kolejích se platí měsíční nájem. Pro ulehčení finanční zátěže studentům je možné u každí vysoké školy zažádat o ubytovací stipendium. Pokoje na kolejích jsou často malé, bývají vybavené postelí, stolem a skříní.
Záchody jsou společné, mnohdy i pro celé patro. K dispozici je malá kuchyňka s vařičem a lednička. Pračku je možné využívat za poplatek.
Každé koleje mají svůj řád, který je třeba dodržovat. V opačném případě studentovi zanikne nárok na ubytování. Studijní řád spravuje kdy smí student přijímat návštěvu, kdo rozhoduje o rozdělení studentů na pokojích, kdy je možné se přestěhovat apod. Vzhledem k poměrně omezujícím pravidlům bydlení na kolejích studenti často volí raději bydlení v soukromých bytech, které jsou komfortnější a mnohdy i blíže ke škole.
Ubytování v soukromých bytech
Další možností studentů je bydlet v soukromém bytě. Řada z nich o ubytování na kolejích ani nežádá a rovnou si vyřídí bydlení v nájmu či podnájmu kvůli výhodám, které takové bydlení přináší. Na rozdíl od kolejí se takové bydlení řídí pouze nájemní smlouvou mezi majitelem bytu a nájemníkem a je tedy pouze na nich, na jakých podmínkách se domluví. Nejsou zde omezení vyplývající z ubytovacího řádu kolejí a studenti v bytech často zůstávají i po ukončení studia.
Pokud plánujete studovat v Brně, můžete si vybrat bydlení ve specializovaných studentských komplexech. Jedná se o ubytování v prostorných bytech, kde si můžete pronajmout celý byt, celý pokoj, nebo si pronajmout jen lůžko jako spolubydlení. Výhodou těchto komplexů je vybavenosti pokojů přesně potřebám studenta včetně sladění barev v interiéru pro lepší učení.