formy studia

Formy studia

Studium na vysoké škole nemusí být jen „klasické“, tzv. prezenční. Školu můžeš studovat i dálkově, kdy se do školy chodí třeba jen o víkendu. Jak to vlastně celé je a jak můžu z prezenční formy přejít na jinou?

Klasické studium s denní docházkou do školy se nazývá prezenční. Student má status studenta a tím pádem i nárok na studentské slevy. Zdravotní a sociální pojištění za něj platí stát.

Vysokou školu lze ale studovat i kombinovanou formou, kdy studenti do školy chodí zpravidla jen o víkendech. U kombinované formy studia ztrácíte status studenta (tedy již nadále nejste student), pojištění tedy za vás již stát neplatí a nemáte nárok na studentské slevy. Kombinovanou formu využívají studenti, kteří již pracují, nebo jsou na rodičovské dovolené.

Poslední formou studia je studium distanční, kdy se jedná o dálkové studium. Studenti hojně využívají e-learningu či online přednášek a ve škole tráví minimum času.

Některé školy nabízejí všechny své studijní obory ve všech forem studia, většinou však některé obory můžete studovat jen v prezenční či kombinované formě.